Türkiye’nin E-Kitap Okuyucusu “Calibro” Sizlerle! Bilim - Teknoloji

Türkiye’nin E-Kitap Okuyucusu “Calibro” Sizlerle!

Yazının icadından bu yana binlerce yıl geçti. Tarihin başından beri yazılar, diller, alfabeler doğdu, öldü, unutuldu… Ancak, yazının ve kitabın gücü hiç azalmadı. Kitaplar her dönemde insanı ve dünyayı değiştirmeye devam etti. Dünya hızla değişirken teknoloji de kitabın ve okurun dünyasına girdi, bize yeni bir imkân ve format kazandırdı: E-kitap.

Türkiye’nin ilk e-kitap okuyucusu “Calibro” artık aramızda! E-kitap okuyucularına güzel imkânlar sunan Calibro, Babil.com üzerinden sağladığı e-kitap hizmetleriyle sektöre yeni bir bakış kazandırdı. Türkçe kitaplara ulaşmada inanılmaz bir kolaylık sağlayan Calibro, yanınızda kocaman bir kütüphaneyi de taşımanızda imkân tanıyor. Dört milyon TL değerinde bir yatırımın ardından kitapseverlere kazandırılan Calibro, Türkiye’de ilk olması hasebiyle önem taşıyor.

calibro_babil

Ayrıca “Kusura bakmayın, kitaptan başkasıyla olmuyor…” diyenlere –biri de bendim- bir cevabı var Calibro’nun! Calibro, kâğıt doğallığındaki ekranı, ki güneşte dahi parlamıyor, pratik menüsü, not alabilme özelliği, 30 güne kadar çıkan batarya ömrü ve gece okumalarına da imkan sağlayan göz yormayan ekran ışığıyla kağıt severleri hem şaşırtan hem de sevindiren bir altyapıya sahip. Bir insanda basılı kitap okurken ne kadar sürede göz ağrısı başlıyorsa Calibro’da da öyle, yani iki saat. Tablete nazaran altı kat daha uzun okuma süresi demektir bu.

Ortalama 3000 kitaplık bir kapasitesi olan Calibro’ya kablosuz internet bağlantısıyla en fazla otuz saniyede bir kitap indirilebiliyor. Sesli sözlük desteğiyle, kitap okurken kelimelerin üzerine dokunarak sözlüğe bakmak mümkün oluyor. Calibro’da kitaplar üzerinde dipnotlar tutulabiliyor. Cihazın şarjı yaklaşık 10 bin sayfa, o da bir ay dayanıyor. Seçilen metinlerin üzerine dokunarak sosyal medyada paylaşma imkânı bulunuyor.

Şu anda Türkiye’de 300 binden fazla e-kitap okuru bulunduğunu belirten Libronet Bilgi ve Teknoloji Hizmetleri Yönetici Direktörü Mehmet Ali Çalışkan, ”Teknoloji hayatımızın içerisine girdikçe e-kitap okuyucusu artıyor ve her yıl binlerce kişi e-kitap okuyucu alarak bu topluluğa katılıyor. Bu sayıları çok yukarılara çekmek, zaman ve mekândan bağımsız olarak kitapları yanımızda taşımamızı sağlayan Calibro ile kitabı daha da fazla hayatımızın içine sokmak istiyoruz. Bu yüzden erişilebilir bir fiyat politikası da izliyoruz.” diyor.

Libronet Yönetici Direktörü Mehmet Ali Çalışkan

Libronet Yönetici Direktörü Mehmet Ali Çalışkan

E-ink teknolojisinin son örneği olan Calibro; tabletlerden, cep telefonlarından ve parlak ekranlardan farklı olarak kağıt hissini aynen yaşatıyor. Piksel mantığından çok farklı olan dijital mürekkep teknolojisi e-ink, asla gözleri yormuyor ve şarjı çok ekonomik olarak kullanıyor.

Calibro yakında teknoloji marketlerinde ve kültür perakendecilerinde kitap tutkunları ile buluşacak. Böylelikle kültür hayatımızın yeni üyesi Calibro aramızdaki yerini sağlamlaştıracak.

Bu da Calibro’nun reklam filmi:

İlgili Yazılar