GazeteBilkent
"Gazeteciliğe Bilkent'i, Bilkent'e GazeteBilkent'i getiriyoruz!"

Moda

16.04.2014

Makyaj 101, 4: Bir Varmış Bir Yokmuş

1770 yılında İngiliz Parlementosu’na ilginç bir kanun teklifi sunuldu: Eğer evlilik gününden önce gelin kozmetik ürünler kullanırsa, evlilik sona erdirilebilir. Bu, yıllar boyu makyajı yasaklamak için süre gelmiş tekliflerden yalnızca biriydi. Makyajı yasaklama amacıyla öne sürülen sebepler çoğunlukla ahlaki veya dini inançlardan kaynaklanıyor; hatta bazıları kadınların erkekleri “yalan bir güzellikle” kandırmaya çalıştığını iddia ediyordu.

Ancient-Egypt-make-up1

Oysaki makyajın Antik Mısır’a kadar uzanan bir tarihi vardır. Mısır’da hem kadınlar hem erkekler ağır siyah göz makyajının yanı sıra yanaklarını ve dudaklarını doğal kırmızı malzemelerle renklendiriyorlardı. Allık rujun varyasyonu olarak ortaya çıkarıldı. Ruj da çilek gibi kırmızı meyveler, sebze suları ve toz halindeki topraktan elde ediliyordu.

Mısır'da kullanılan makyaj malzemesi saklama amaçlı kaplar

Mısır’da kullanılan makyaj malzemesi saklama amaçlı kaplar

Kadınların yüzüne doğal bir renk katan bu ürünler hızlıca Antik Yunan’da da popülerleşti. Öncesinde Yunanistan’da kadınlar zaten yüzleri beyazlatmak için tebeşir tozu ve kurşun, yanaklarına kırmızılık katmak içinse ezilmiş tohumlar ve kırmızı meyveler kullanıyorlardı. Bu, zenginliği ve lüksü ifade ederdi. Ancak kurşunun sık ve cömertçe kullanımı ölüme kadar giden zararlı etkilere sebep oluyordu.

images

ancient-greece-makeup

 

Tabii Hıristiyanlıkla beraber makyaj fazla gösterişli ve şuh algılanmaya başlandı. Ancak Orta Çağ’dadır ki kadınlar tekrar allık kullanmaya, yüzlerini beyazlatmak içinse yumurta akından faydalanmaya başladılar. Toplumda makyaj yapan iki üç grup vardı: Fahişeler ve elit sınıf. Kraliçe Elizabeth’in makyajı benimsemesiyle de, doğal yollarla üretilen kozmetikler daha kabul edilebilir oldu.

461px-Queen_Elizabeth_I_from_NPG_(3)

Daha önce de belirttiğim gibi, makyajın dini ve ahlaki dayatmalara karşı savaşı çok uzun sürdü.  Şimdilerde çok şanslıyız; çünkü yüzümüze zarar vermek bir yana, iyi gelen kozmetik ürünleriyle karşı karşıyayız. Akıl almaz bir işgücü ve sermayenin hakimiyetindeki kozmetik dünyası devleri, kadınların memnuniyetini kazanmak için devamlı çalışıyor, her geçen gün inanımaz ilerlemeler sergiliyor. Şanslı olduğumuz bir nokta da, artık makyajın çirkinliği örten bir araç olmadığını, sadece güzelliği vurguladığını ve tarzımıza iltifat ettiğini biliyoruz.

Pudradan başlayacak olursak, eğer tam kapatıcı bir fondöten kullanıyorsanız, aldığınız pudranın fondöten pudrası olduğuna emin olmalısınız. Çünkü bazı pudraların da kapatıcılık özelliği yüksektir; fondötenle birleşince yüzde çok ağır hissedilir. Pudra, BB kremin veya renkli nemlendiricinin üzerine de sabitlemek ve daha kusursuz bir görünüm katmak için de rahatlıkla kullanılabilir.  Büyük bir fırçayla yüze ince bir katman pudra uygulamak makyajı daha doğal gösterir, yağlanmaya bağlı gün içinde olabilecek parlamaları engeller. Doğru seçilmiş bir pudrayla makyajınızı muhteşem bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Yaptığım araştırmalar sonucu en iyi pudraları belirlemeye çalıştım.

Raw Natural Beauty Raw Minerals Active Veil SPF-18

Raw Natural Beauty Raw Minerals Active Veil SPF-18

1)Bu pudra mineralli yapısıyla cilde canlılık kazandırıyor, makyaja kusursuz bir bitiş sağlıyor. Cildi asla yaplandırmamasının yanı sıra 18 faktörlük bir güneş koruması da sağlıyor.

Loreal Translucide Naturally Luminous Powder

Loreal Translucide Naturally Luminous Powder

2)Zaten kuru ve mat bir cilde sahibim, diyorsanız bu pudra sizing için biçilmiş kaftan. Yağlanmaya sebep olmadan doğal bir parlaklık veriyor.

Laura Mercier Loose Setting Powder

Laura Mercier Loose Setting Powder

3) Bu pudra, yüksek bir kapatıcılığın yanında mat bir görünüm de sağlıyor. CC veya BB kremin üzerine cildi kusursuz göstermek için mükemmel. Ağır da hissettirmemesi başka bir avantajı.

Lancome Dual Finish Versatile Powder Makeup

Lancome Dual Finish Versatile Powder Makeup

 

4)Muhtemelen tam veya orta kapatıcı bir fondöten üstüne kullanılabilecek daha iyi bir ürün bulamazsınız. Bütün gün yüzde kalır ve kusurları örtmek konusunda da gayet başarılıdır.

La Mer The Powder

La Mer The Powder

5)Pudraya ayırabileceğiniz ekstra paranız varsa, bu ürünü denemelisiniz. Kusurlardan tamamen kurtulduğunuzu fark ederken, yüzünüzde pudra olduğuna da kimseyi inandıramayacaksınız.

Chanel Poudre Universelle Libre Natural Finish Loose Powder

Chanel Poudre Universelle Libre Natural Finish Loose Powder

6) Yüzdeki çizgileri vurgulamadan, iyi bir kapatıcılık sağlar. Ciltteki renk dengesizliğinin yok olmasına yardımcı olur, kusurları doğal bir görünüm bırakarak örter.

Guerlain Meteorites Perles

Guerlain Meteorites Perles

7) Yağlanma sorununuz yoksa doğal bir parlaklık ve iyi bir kapatıcılık için tercih listenizin ilk sırasında yer alması gereken bir ürün. Yüzde güzel bir koku bırakma gibi bir özelliği de var.

adriana-lima-1

Allık, yüzü sağlıklı gösterme ve elmacık kemiklerini belirginleştirme amacı taşır. Ayrıca doğru ve amaca uygun uygulanırsa çoklukla yüzün görünümünü dramatik bir şekilde değiştirir. Allık  işlevi açısından en güçlü makyaj malzemelerinden biri olduğundan doğru kullanmayı öğrenmek çok önemlidir.

Doğru kullanmak için öncelikle yüz tipimizi tanımalıyız. Bunu anlamanın en basit yöntemi, düz çekilmiş bir fotoğafı kullanmaktır. Saçlarınız geride olduğundan emin olduğunuz bir fotoğrafı alın ve üzerine kalın olmayan bir dosya kağıdı koyun. Kağıdın üzerine yüzünüzün dış hattını çizin. Aşağıdaki şekillerden biriyle karşılaşmış olmalısınız:

faceshapefaceshape1

Allık sürmenin iki temel kuralı vardır: Fırçaya aşırı derecede allık almamak ve göz bebeği hizasından daha öne geçmemek. Oval yüzler elmacık kemiği üzerine veya çok az altına fırçada çok allık olmadığından emin olarak sürmelidir. Kare ve uzun yüzler düz, ancak oval de elmacık kemiği belirgin değilse açılı bir C veya U şeklinde sürebilir.Yuvarlak yüzler dikey sürmeli ve altına da mutlaka kontur sürmeli. Daha detaylı bilgi edinmek için nasıl allık sürülmesi gerektiği konusunda internette makyaj sanatçılarıyla yapılmış sayısız röportaj ve yine uzmanlarca hazırlanmış Youtube videoları bulabilirsiniz. Yazının sonunda faydalanılabilecek bazı video ve yazılara linkler verdim.

Yazın gelmesiyle rengarenk ve yüzünüze kusursuz bir canlılık katacak ürünler çıkmaya başladı. Kusursuz görünen cildi canlandırmak ve hatlarını belirginleştirmek için başvuracağımız ürünse allık.

1) Açık Tene Allık:

Açık tende allığın ölçüsünü kaçımamak çok önemli. Pembe, şeftali tonlarında, oldukça doğala yakın renkler seçilebilir.

Benefit Fine One One Blush

Benefit Fine One One Blush

Laura Geller Sugar Free Blush-N-Brighten

Laura Geller Sugar Free Blush-N-Brighten

Laura Mercier Second Skin Colour

Laura Mercier Second Skin Colour

Temptu AIR Pod Blush

Temptu AIR Pod Blush

Two Faced Sweethearts Perfect Flush Blush

Two Faced Sweethearts Perfect Flush Blush

 

2) Orta Renkli Tene Allık:

Orta koyuluktaki tene sahip kişiler, daha dramatik renkler kullanmakta serbestler. Yüzlerine canlılık getirebilmek için mercan rengi, daha koyu pembe ve açık bronz renkler daha canlı ve taze bir görünüm verecektir.

Artistry's Equined Rose Blush

Artistry’s Equined Rose Blush

Dior Cherie Bow Blush

Dior Cherie Bow Blush

Tarte Awakening Cheek Stain

Tarte Awakening Cheek Stain

Lancome Blush In Love

Lancome Blush In Love

Mac Mineralized Blush

Mac Mineralized Blush

Nars Orgasm

Nars Orgasm

 

3) Esmer Tene Allık:

Mor, kiraz, yoğun bronz ve kırmızı tercih edilebilir. Bu cesur renkler yüzünüze güzel bir canlılık ve parlaklık katacaktır.Cilt rengi koyulaştıkça daha canlı renkler seçilebilir.

Bobbi Brown Bright Apricot

Bobbi Brown Bright Apricot

Bobbi Brown Pot Rouge For Lips and Cheeks Pink Rose

Bobbi Brown Pot Rouge For Lips and Cheeks Pink Rose

Sephora Collection Microsmooth Blush duo Tangerine Tease

Sephora Collection Microsmooth Blush duo Tangerine Tease

Clinique Dream Cream

Clinique Dream Cream

Jouer Cheek Tint Blush

Jouer Cheek Tint Blush

 

 

Allık Sürmenin Püf Noktaları için:

*https://www.youtube.com/watch?v=Hk5JLs7ND-Y  (Professional Make Up: How to apply blush correctly)

*http://www.elle.com/beauty/makeup-skin-care/how-to-apply-blush#slide-10

 


Yazar hakkında

Gökçen Gökçeoğlu

Yorumlar


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 
 

 
joan-rivers---photo-credit-charles-william-bush

Ödül Sezonu’na Girerken

2014-2015 Ödül Sezonu 19 Kasım’da SAG (Screen Actors Guild) Awards adaylıklarının açıklanmasıyla resmi olarak başladı. Ödül törenleri furyası; yalnızca müzik, sinema-televizyon endüstrilerince değil aynı z...
Doğa Bilir
0

 
 
Pharrell and Cara

Bir Karl Lagerfeld Filmi

Bana kalırsa Karl Lagerfeld’i sevmemek çok zor. O moda dünyasının karizması. Modanın dahisi şimdi de Chanel çatısı altında Cara Delevingne ve Pharrell Williams’i bir araya getirerek harikalar yaratmaya hazırlan...
Gamze Arslan
0

 
 
Balenciaga cut-out boots

2014-2015 Sonbahar-Kış Çizme ve Bot Rehberi

Sonbahara veda etmek üzereyken ve henüz ayaklarımız üşümeden bu sezonun sonbahar ve kış ayları için değişik modellerle gündeme gelen çizme ve bot trendleri için araştırma yaptıktan sonra sizleri “Acaba bu...
Gonca Aygün
0

 

 
10676339_10152819506618232_7567692076754619891_n

Post- Hallowen

Son yıllarda ülkemizde olduğu gibi dünyada da Cadılar bayramı furyası almış başını gidiyor. Kabul edelim bizim bayramımız olmasa da oldukça eğlenceli ve can alıcı. Yılbaşından sonra yılın tanık olunan en...
İdil Görgen
0

 
 
VLM-6-Vogue-16July14-pr_b_426x284

Inez-Vinoodh Eserleri Dolabınıza Giriyor!

Moda dünyasının yaratıcı zihinler için oyun alanına döndüğü kasım ayı çok güzel bir birliktelikle başladı. Çılgın fotoğrafçılar Inez ve Vinoodh, Frame Denim’e jean tasarladı. Jens Grede ve Erik Torsten...
Gökçen Gökçeoğlu
0

 
 
plus-size-holding

Bütün Bedenlere ve Fiziklere

Moda dünyası kusursuz yüzler ve vücutlar ile doludur. Ya da en azından bize öyle gösterilir. Modanın bize sunduğu ulaşılması hayli güç bir güzellik algısıdır. Ve bu algı birçok insanın, özellikle de genç ...
Gamze Arslan
0