wallll

Her ne kadar yaşın da ilerlemesinin etkisiyle son yıllarda eski büyüsünü büyük ölçüde kaybetmiş olsa da All-Star Hafta Sonları halen uykusuz gecelere sebebiyet verecek önemde. Hem sürekli belirttiğimiz gibi gereğinden fazla uzun olan sezona bir hafta sonuluk dahi olsa da bir ara veriliyor olması sevindirici. Gönül isterdi ki hafta sonunu New Orleans’a giderek yerinden takip edebilseydik ama bu sene de olmadı. Önümüzdeki 10-15 yıllık planların içine bunu da yazarak 2014 All Star Hafta Sonunun dikkat çeken olaylarından bahsedelim.

[box_dark]Çaylaklar Maçı [/box_dark]

Nedense NBA’in geleceği olan oyuncuların akıllarına esen her hareketi yaptıkları ve son yıllarda formlarının zirvesine ulaşma yaşının da oldukça aşağılara gelmesiyle gittikçe daha da heyecanlı hale gelen Çaylaklar Maçı bana göre All Star maçından daha da eğlenceli hale gelmeye başlıyor. Bu maçı ilginç kılan bir diğer nokta ise bazen çok da dikkatimizi çekmeyen oyuncuların fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini görmek olsa gerek. Bu sene sahneye çıkan isimler arasında maçta tam bir düelloya girişen Cleveland guardı Dion Waiters ile New York’lu guard Tim Hardaway Jr. vardı. Maçı inanılmaz eğlenceli hale getiren bu ikili dışında maçın en değerli oyuncusu ödülünü kazanan Detroit’li pivot Andre Drummond da adını duyuran isimler arasındaydı. Maçı 30 sayı 25 ribaundla noktalayan Drummond, NBA’in geleceğinin oldukça patlayıcı olacağının habercilerinden.

[box_dark]Avrupalılar İyi Şutördür [/box_dark]

3 sayı yarışması başlıktaki önergeyi doğrular nitelikteydi. Spurs’e gelen her sağlam şutör gibi sıkı bir form yakalayan İtalyan Marco Belinelli, Steph Curry, Bradley Beal ve Kyrie Irving gibi isimler arasından sıyrılarak yarışmayı kazandı. Ancak Spurs taraftarlarının asıl merak ettiği tabi ki İtalyan yıldızın yavaşlayan Ginobili ve oldukça yoğun bir yaz dönemi geçiren Parker’ın yerine skor yükünü ne kadar yükleneceği sorusu olacak. İtalyan’ın bu işi şimdiye kadar iyi yaptığına şüphe yok.

[box_dark]Yeni Yüzler[/box_dark]

silver

İlk defa All Star seçilen Steph Curry ve John Wall gibi isimlerin yanı sıra burada bahsetmek istediğim isim NBA’in yeni Başkanı Adam Silver. 30 yıl süren ve genelde olumlu bir etki yaptığına inanılan David Stern döneminden sonra koltuğa oturan Silver’dan beklentiler büyük. Stern döneminde NBA uluslararası düzeyde izlenme oranlarını artırmayı başarsa da Amerika’da her zaman NFL ve MLB’nin hatta zaman zaman Kolej Basketbolu’nun arkasında kaldı. Bunu değiştirmek için otuz yıl yeterli olur mu bilinmez ancak Silver’dan birçok basketbolseverin beklentisi sezonu kısaltması ve playoff serilerini kısaltarak daha çekişmeli hale getirmesi. Bunu uzun vadede başarabilirse NBA’in NFL’i yakalamaması için bir sebep kalmaz. New Orleans’da medya mensuplarına içindeki basketbolseveri başarılı bir biçimde gösteren Silver, kısa vadede özellikle istatistik tutma konusunda teknolojiden daha fazla yararlanmak gibi birçok yeniliği lige getireceğinin sinyallerini verdi. Kısa sürede bu değişikliklerin gözle görülür bir etki yapması beklenmiyor ancak uzun vadede NBA’e büyük katkı sağlayacağı aşikar.

[box_dark]Drew Amca[/box_dark]

NBA All-Star Game 2014

NBA’in en heyecan verici genç yeteneklerinden Kyrie Irving veya oldukça başarılı olan Pepsi reklamındaki adıyla Drew Amca All Star maçına damga vurdu. Maçı 31 sayı 14 asistle tamamlayan Cleveland’ın oyun kurucusu, böylece NBA’in geleceği olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Maçın geneline baktığımızdaysa çok da zevk vermeyen, çoğu zaman olduğu gibi hafta sonunun diğer etkinliklerinin gölgesinde kalan bir maç vardı. Adam Silver’ın All Star Hafta Sonu’nu daha izlenebilir kılmak için de bir ekip kurması çok da saçma olmayacaktır.

[box_dark]Smaç Yarışması’na John Wall Damgası [/box_dark]

Bu sene sistemi değişen ve Doğu-Batı mücadelesi şeklinde geçen Smaç Yarışması Vince Carter’lı, Jason Richardson’lı, Nate Robinson ve Andre Iguoudala’lı yıllardan oldukça uzaktı. Paul George ve Terrence Ross gibi isimlerden oluşan Doğu ekibinin kazandığı yarışmada seyircileri en çok heyecanlandıran smaç Washington Wizards’ın muazzam bir sezon geçiren oyun kurucusu John Wall’dan geldi. Sacramento’lu çaylak Ben Mclemore smacını efsane pivot Shaq’ı kullanarak ilginç hale getirmeye çalıştıysa da başarılı olamadı.

Leave a Reply