11 Haziran 2015: Beşiktaş, tarihinin en önemli transferlerinden birini gerçekleştirdi ve birçok başarıya, rekora imza atılacak olan Beşiktaş’ın Şenol Güneş dönemi resmen başladı.

Şampiyonlar ligi play-off turundaki Beşiktaş-Arsenal eşleşmesinde Demba Ba’nın orta yuvarlaktan çektiği şutta direkten dönen top sanki son haftalarda kaybedilecek şampiyonluğun habercisi gibiydi. Bilic, şampiyonluğun 2. kez son haftalarda kaçması neticesinde Beşiktaş dönemini noktaladı.  Bundan dolayı yönetim, futbolcu transferlerinden önce teknik direktör arayışına ağırlık verdi. 11 Haziran 2015 tarihinde daha önce antrenör olarak hiç resmi şampiyonluğu bulunmayan ve İstanbul’daki 3 büyükleri daha önce hiç çalıştırmamış olan Şenol Güneş Beşiktaş’la 2+1 yıllık sözleşme imzaladı. Şenol Güneş’in imza törenindeki ifadesiyle Beşiktaş gibi onun da şampiyonluk aşkı vardı ve taraftarlardan bu konuda destek istedi. “Beşiktaş’ta imzalar kağıtlara değil kalplere atılır.” sloganı ilk kez bu imza töreninde dile getirilmeye başlandı.

Efsane Kaptan Şenol Güneş

Şenol Güneş aktif futbol kariyerinin ilk yıllarında hem coğrafya öğretmenliği hem de kalecilik yapıyordu. Kalede çok başarılı olmasından sonra milli takıma kadar yükseldi ve bu nokta öğretmenlik mesleğini bıraktı. Futbolculuk kariyerinde Trabzonspor ile 6 şampiyonluk yaşadı[1] ve Trabzonspor’un efsane kaptanları arasına girdi. 2002 yılında Türkiye’nin futbol milli takımı düzeyindeki en büyük başarısı olan Dünya üçüncülüğünün arkasında oynattığı hücum futbolu ile büyük beğeni toplayan teknik direktör Şenol Güneş vardı. Ancak Şenol Hocanın başarısı, Türk medyasının gözünde o dönem kazandığı aylık 50.000 dolar ve giyiminden daha az değerliydi. Bu başarı Japonya’da daha çok ilgi uyandırmış olacak ki Şenol Güneş milli takımı bıraktıktan sonra Türklere yabancı olan uzak doğuya giderek bir Japon takımını kısa süre çalıştırdı. Beşiktaş’a gelmeden önce Trabzon ve Bursa’da çalışan Şenol Hoca her iki kulüpte de gol kralı çıkartmayı başarmasının yanı sıra seyir zevki yüksek maçların oynanmasını sağladı.

Güneşli Beşiktaş

Şenol Güneş’in iki sezonunda da Beşiktaş, satmış olduğu oyuncuların bonservis bedellerinden büyük bir gelir elde etmesinin yanı sıra birçok futbolcu transferi de gerçekleştirdi. Başta Demba Ba’nın Çin’e satılmasından 13 milyon euro gelir elde edilirken, siyah beyazlı kulüp 2 senede yaklaşık olarak toplam 40 milyon euro bonservis geliri elde etti. Giden birçok önemli futbolcu olmasına rağmen yerlerini kaliteyi düşürmeden dolduran Fikret Orman yönetimi, 5 yılın sonunda sadece ilk 11’i değil yedek kulübesi de güçlü bir takım oluşturdu. Şenol Hoca’nın oyun felsefesiyle de birleşen bu kadro uzun süredir özlem duyulan hücum futboluyla birçok maçta taraflı tarafsız birçok futbolseverin oyundan keyif almasını sağladı. İlk iki sezonunda Şenol Güneş, Beşiktaş tarihinin maç başına en yüksek galibiyet ve puan ortalamasını yakalayan teknik direktörü olurken ayrıca üst üste iki kez şampiyonluk kazandıran ilk Türk teknik adam olarak da siyah beyazlı kulübün tarihine geçti.

Dünyaca ünlü yıldız Pepe’nin Beşiktaş’a transferi sonrası kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşım

Beşiktaş yaklaşık 3 sezon gerçek anlamda ev sahibi olarak mücadele edemese de Şenol Güneşli ilk sezonunun son 3 haftasında birçok yönden dünyanın sayılı statları arasında gösterilen Vodafone Park açıldı. Takımın taraftarlarla buluşmasından sonra Vodafone Park’ın “1. Yılında 2. Şampiyonluk ve 3. Yıldız” geldi. Portekiz’in önemli kulüplerinden Benfica’ya karşı yine bu statta tarihi geri dönüşe[2] imza atıldı. Yeni stadıyla göze hoş gelen futboluyla en önemlisi de takımı ateşleyen taraftarıyla geçen başarılı 2 sezonun ardından hedeflerini daha da geliştiren siyah beyazlı kulüp artık bir dünya kulübü olma yolunda adımlar atmaya başladı:

               Hedef bir dünya markası olmak ve en az 100 milyon taraftara sahip olmak.

Serinin 1. Yazısı: Cefadan Fedaya

Serinin 3. Yazısı: Sefadan Vefaya

[1])  Trabzonspor’un resmi olarak tescil edilen tüm şampiyonlukları Şenol Güneş’in Trabzonspor’un kalesini koruduğu yıllarda geldi.

[2] ) İlk yarıyı 0-3 geride kapatan Beşiktaş’ı devre arasında tribüne çağıran taraftarlar takımı alkışladı. Farklı bir skorla geride olmasına rağmen takımına sırtını dönmeden 90 dakika boyunca destekleyen taraftarlar Şampiyonlar Ligi’nin unutulmaz geri dönüşlerinden birinin baş aktörü oldu.

Faydalanılan Kaynaklar

1- http://www.ajansbesiktas.com

2- https://www.transfermarkt.com.tr

3-http://www.bjk.com.tr

Leave a Reply